Sıkça Sorulan Sorular

Lastik tamiri nasıl yapılmalıdır ?
Mutlaka, lastik sökülerek, mantar yama dediğimiz yöntemle yapılmalıdır. Lastik tamiri, sadece, lastiğin yere basan sırt kısmında oluşan delinmeler de yapılır. Yanak bölgesinde oluşan hasarlar kesinlikle tamir edilmemelidir. Ayrıca, lastik sökülmeden yapılan, fitil tabir edilen yöntem kesinlikle uygulanmamalıdır. Lastik tamiri yapılan lastiğe mutlaka balans ayarı da yapılmalıdır.

Lastik kullanımı nasıl olmalıdır ?
Lastiklerin kullanımı esnasında kaldırımlara çıkmaktan, çukurlardan ve tümseklerden hızlı geçilmesinden kaçınılmalıdır.
Lastik hava basıncının önemi nedir ?
Hava basıncı her 15 günde bir hava saati kalibre edilmiş noktalarda kontrol edilmelidir ve kesinlikle araç üreticisinin önerdiği basınç uygulanmalıdır. Kış mevsiminde, lastik basınçlarının %5 oranında artırılması yol tutuşunu artıracaktır. Kesinlikle, hiçbir koşulda hava basınçları düşürülmemelidir.
Rotasyon nedir ?
Her 15.000 km’de bir lastiklerin yerlerinin uygun şekilde değiştirilmesidir., lastiklerin eşit aşınmasını sağlar ve ömrünü uzatır.
Subap değişimi ne zaman yapılmalıdır ?
Her yeni lastik değişiminde subapların da değişmesi güvenlik için önemlidir. Çünkü subaplar da zaman içerisinde özelliğini yitirerek hava kaybına yol açabilir.
Lastik depolama nasıl yapılmalıdır ?
Kışlık ya da yazlık lastikler, mutlaka nemsiz, ve direkt sürekli ışığa ve güneşe maruz kalmayan bir yerde depolanmalıdır. Yağ ve diğer petrol türevi ve kimyasallardan uzak olmalıdır. En fazla 4 lastik üst üste konmalıdır.
Kış lastiği kullanımı neden önemlidir ?
Yaz mevsiminde yaz, kış mevsiminde kış lastiği kullanılmalıdır. Doğru mevsimde doğru lastik kullanılması, fren mesafesini kısaltacağı gibi, özellikle kış lastiği kullanımı size apayrı bir konfor sağlar.

Rot ayarı ne kadar zamanda bir yapılmalıdır ?
Rot ayarının her 10.000 km de bir yapılması lastiklerin düzensiz aşınmasını engeller , ömrünü uzatır.
BİLGİ AL